Komunikaty

Przygoda z językiem niemieckim

 Przygoda z językiem niemieckim: ośmiodniowe seminarium „Mädchen zeigen

Zähne – Girls bite!” w Werneuchen koło Berlina

    Podczas ferii, a dokładnie trzeciego lutego, grupa dziewczyn z naszej szkoły wraz z uczennicami z I LO im. Dubois wyjechały na tydzień do Werneuchen w Niemczech w ramach projektu ,,Girls Bite”. Już w dzień naszego przyjazdu mogłyśmy poznać cały team i grupę Niemek, które także brały udział w projekcie.
    W czasie pierwszych dni pobytu poznawałyśmy się dzięki różnym wspaniałym, ciekawym zabawom. Następnie zostały wprowadzone zajęcia warsztatowe: Cyrkowe, Kosmetyczne, Sitodruku i Gazetki/Dziennikarskie. Na nich miałyśmy możliwość rozwijania swoich talentów, pokazania swoich zdolności, nauczenia się czegoś nowego. Na pewno żadna z nas nie mogła się na nich nudzić. Zawsze musiałyśmy stawić czoła jakiemuś zadaniu, było pełno śmiechu i panowała miła atmosfera. Podczas zajęć, czasu wolnego nawiązała się między nami, uczestniczkami  więź przyjaźni. Brałyśmy udział w  dyskusjach na temat kobiety, jej roli w życiu codziennym i w mediach społecznościowych. Dowiedziałyśmy się, że samoobroną nie jest tylko walka, ale także drobne gesty, które mogą odstraszyć napastnika, takie jak wyprostowana sylwetka, ciągły kontakt wzrokowy i podniesiony oraz stanowczy głos. Dzięki temu dowiedziałyśmy się, kto najlepiej krzyczy. Programy wieczorne, podczas których miałyśmy możliwość wspólnie oglądać filmy, potańczyć, pośpiewać oraz pograć w różne gry spowodowały, że nuda nie zawitała do nas również po kolacji
    Czwartek był chyba jednym z dni najbardziej wyczekiwanym przez niektóre dziewczyny. Odbyła się wtedy wycieczka do Berlina. Zaczęłyśmy zwiedzanie od Berlińskiego Dworca Głównego / Berliner Hauptbahnhof,  który zachwyca swoją nowoczesną architekturą i jest drugim co do wielkości dworcem w Europie.  Później spacerkiem, również w formie zabawy, ruszyłyśmy w stronę gmachu Parlamentu Niemieckiego, który jest znany ze szklanej kopuły na dachu. Widziałyśmy Bramę Brandenburską oraz szczątki Muru Berlińskiego. Dzień w Berlinie zakończyłyśmy shoppingiem na Alexanderplatz.
    W ostatni wieczór podsumowałyśmy nasz projekt prezentując prace grup warsztatowych i dokonując ewaluacji poszczególnych aktywności. Czekała na nas także dyskoteka pożegnalna.
   Wszystkie wróciłyśmy do domu zadowolone, z nowymi przyjaźniami, z bagażem nieznanych dotąd doświadczeń oraz ze wspaniałymi wspomnieniami.

    Tekst sporządziła Patrycja Gil, klasa 3f

Dziękujemy za dofinansowanie projektu Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży