Komunikaty

Projekt „Mädchen zeigen Zähne” / „Dziewczyny pokazują pazurki”

2 lutego 2020 r. grupa uczennic z naszej szkoły wraz z dziewczętami z I LO im. Dubois w Koszalinie przez osiem dni brała udział w projekcie  „Girls Bite” w Werneuchen. Zaraz po przyjeździe mogłyśmy poznać cały team oraz dziewczyny
z Niemiec, które razem z nami brały udział w programie.

Podczas pierwszych dni poznawałyśmy się poprzez świetnie zorganizowane integracyjne zajęcia poranne. Dzięki nim mogłyśmy lepiej oswoić się z językiem, gdyż każde „polecenie” było w dwóch językach oraz wywieszane były „słowa dnia”. Codziennie w niewielkiej hali organizowane były spotkania, na których omawiałyśmy plan dnia i poznawałyśmy bohaterki różnych ciekawych książek.

W trzecim dniu rozdano nam ankiety, dzięki którym mogłyśmy zdecydować na jakie popołudniowe zajęcia chcemy chodzić. Były cztery możliwości: dziennikarstwo – tworzenie gazetki, roślinki – pielęgnacja roślin i własnoręczne makramy, cyrk – uczenie się sztuczek, kosmetyki – robienie toników, peelingów, balsamów do ust, mydła, . Prowadzone były również  zajęcia o tematyce kobiecej, roli kobiety w życiu codziennym i w mediach społecznościowych.  Uczyłyśmy się samoobrony oraz asertywności. Co wieczór po warsztatach odbywał się wieczorek, na którym również mogłyśmy wybrać co chcemy robić, np. karaoke, let’s Just Dance.

Czwartek był zaś najbardziej wyczekiwanym dniem, bowiem tego dnia jechałyśmy na wycieczkę do Berlina. Zwiedzanie zaczęliśmy od Głównego Dworca w Berlinie (Berliner Hauptbahnhof), który jest drugim co do wielkości dworcem
w Europie. Później spacerkiem ruszyłyśmy w stronę gmachu Parlamentu Niemieckiego (Reichstag), zatrzymując się wcześniej w Muzeum Przyszłości – Muzeum Futurium (Futurium Museum), muzeum zapraszającym do dyskusji, proponującym nowatorskie rozwiązania / alternatywy  w pokonywaniu wielu wyzwań już teraz i w przyszłości
w dziedzinie zmiany klimatu, różnorodnych technologii, funkcjonowania nas jako społeczeństwa.  Zobaczyć mogłyśmy również Bramę Brandenburską (Brandenburger Tor”), spod której pojechałyśmy autobusem na Alexanderplatz, tam udałyśmy się na drobne zakupy.

W ostatnim dniu było podsumowanie wszystkich warsztatów. Każda grupa prezentowała swoje dzieła. Wieczorem odbyła się dyskoteka pożegnalna oraz w „salonie” wywieszone były koperty z naszymi imionami, do których można było wrzucać napisane przez nas liściki.

Wszystkie wróciłyśmy do domu zadowolone, z nowymi znajomościami oraz z przepięknymi wspomnieniami.

 Tekst sporządziły: Lena Rogalińska i Karen Kozanecka, uczennice klasy 1dsp

Dziękujemy  Polsko–Niemieckiej  Współpracy Młodzieży za dofinansowanie projektu „Dziewczyny pokazują pazurki” /  „Mädchen zeigen Zähne”.