Komunikaty

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto państwowe upamiętniające żołnierzy niepodległościowego podziemia, którzy po II wojnie światowej, z bronią w ręku, przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej. Uczniowie klasy I CF, dzięki gościnności pracowników koszalińskiego Oddziału IPN, uczestniczyli dziś w prelekcji poświęconej Żołnierzom Wyklętym. Zobaczyli wystawę, której głównym celem było przybliżenie młodzieży wydarzeń, których bohaterami byli ich ówcześni rówieśnicy, często mający po 16, 17 lat. Ich beztroskie życie, w wielu przypadkach, skończyło się zbyt szybko… Nasi uczniowie mogli choć na chwilę cofnąć się
w czasie, poczuć klimat i grozę przesłuchań oraz sprawdzić, w jakich warunkach przetrzymywano podejrzanych. Ta lekcja historii była inna niż zwykle. Odbyła się w byłym Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Jedności. Klasie towarzyszyła p. Kamila Stanoch.