Akredytacja Erasmus+ 2023 – 2027

Miło nam poinformować, iż VI Liceum Ogólnokształcące w Koszalinie otrzymało akredytację w ramach programu Erasmus+ na lata 2023 – 2027. Akredytacja gwarantuje wsparcie finansowe oraz realizację mobilności zagranicznych nauczycieli i uczniów.

Warsztaty kolażu

W trzecim tygodniu stycznia w ramach projektu Erasmus+ klasy 2a oraz 2cn wzięły udział w warsztatach dotyczących jakości życia w XXI wieku. Było o codziennych radościach, przyjaźni, wspieraniu się, ale także o  trudach relacji z innymi
i wątpliwościach dotyczących przyszłości. Inspiracją do rozmów i tworzonych kolaży stanowiły wycinki z gazet. Powstały interesujące prace, a czas spędzony przy długim wspólnym stole upłynął bardzo szybko! Realizatorkami warsztatów były panie Paulina Miszczyszyn oraz Katarzyna Sobańska

Wirtualne Warsztaty w ramach projektu Erasmus+

W ramach projektu Erasmus+ w dniach 21-23 stycznia odbyły się Wirtualne Warsztaty dla młodzieży. Ich uczestnikami byli uczniowie szkół ponadpodstawowych z Niemiec,  Słowacji, Szwecji oraz z Polski, z naszego liceum. Młodzież rozwijała umiejętności przedsiębiorcze, kreatywność oraz miała okazję zastanowić się, w jaki sposób cechy osobowości mogą i wpłynąć na wybór drogi zawodowej. Gość specjalny Pani dr Monika Pawłowska, Rektor  Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Koszalinie  przekazała młodzieży informacje na temat zawodów przyszłości oraz przedstawiła  kierunki studiów na tej uczelni. Uczniowie pracowali w parach, grupach, uczestniczyli w mini wykładach. Językiem warsztatów był język angielski. Gratulujemy naszym siedmiu  licealistkom, które postanowiły reprezentować naszą społeczność! Były to Zofia Stencel (2a) Pola Borodo, Gabriela Rywak, Martyna Stolarczyk (2cf), Dominika Koczera (2e), Izabela Będkowska (3a) oraz Gabriela Muzyk (3cf).

Organizatorkami oraz realizatorkami wydarzenia były nauczycielki języka angielskiego K. Sobańska, K. Załuska, 
M. Jerszyńska, A. Prabucka oraz A. Szagdaj.

Spotkania wirtualne były pierwszym krokiem do realizacji projektów wyjazdowych młodzieży, które odbywać się będą cyklicznie w latach 2025-2027.

Nabór uczniów do projektu Erasmus +

WYNIKI KONKURSU W DODATKOWYM NABORZE

W wyniku analizy złożonych do dnia 17.12.2024 r. prac konkursowych,  komisja w składzie p. Katarzyna Sobańska,
p. Magdalena Jerszyńska oraz p Anną Prabucka  informuje o uzupełnieniu składu zespołu reprezentującego VI  Liceum Ogólnokształcącego w Koszalinie podczas warsztatów międzynarodowych dla uczniów szkół średnich o następujące uczennice:

     1. Będkowska Izabela, klasa 3a
     2. Stencel Zofia, klasa 2a

Jednocześnie komisja informuje, iż na liście rezerwowej do udziału w warsztatach wpisano uczennicę: Koczera Dominika z klasy 2e.

Wszystkie siedem uczennic wyłonionych podczas dwóch tur konkursowych proszone są o udział w krótkim spotkaniu informacyjnym, które odbędzie się w poniedziałek  (13.01.2025) na długiej przerwie w sali nr 50.

WYNIKI KONKURSU

W wyniku analizy złożonych prac komisja w składzie p. Katarzyna Sobańska, p. Magdalena Jerszyńska oraz p Anną Prabucka  przedstawia  w kolejności alfabetycznej skład zespołu reprezentującego VI  Liceum Ogólnokształcące
w Koszalinie podczas warsztatów międzynarodowych dla uczniów szkół średnich.

   1.  Borodo Pola, klasa 2cf
   2.  Muzyk Gabriela,  3cf
   3.  Stolarczyk Martyna, 2cf
   4.  Rywak Gabriela, 2cf

Wyżej wymienionym uczennicom gratulujemy!

Pozostałe prace nie spełniają kryteriów formalnych lub merytorycznych. Informacje szczegółowe uzyskać można
u koordynatorki projektu Pani Katarzyny Sobańskiej.

Jednocześnie komisja informuje o dwóch wakatach i ogłasza  dodatkowy nabór na reprezentantów VI Liceum Ogólnokształcącego w Koszalinie podczas warsztatów międzynarodowych dla młodzieży, które odbędą się w styczniu 2025 roku. Filmy, których kryteria przedstawione zostały w pierwszym naborze,  należy złożyć w sekretariacie szkoły do dnia 17 grudnia  2024 roku do godziny 13.00.

UWAGA!!
Ogłaszamy rekrutację uczniów do projektu Erasmus+

APLIKACJA DO UDZIAŁU W  KURSACH I OBSERWACJACH ZAJĘĆ W RAMACH  PROJEKTU ERASMUS+ – 1 etap działań akredytacyjnych 01.06.2023 – 31.08.2024

VI Liceum Ogólnokształcące jako placówka akredytowana w projekcie Erasmus+ otrzyma na realizację 1 etapu projektu 44 524 Euro. Do 31 sierpnia 2024 roku nauczyciele będą brali udział w kursach metodycznych, specjalistycznych
i językowych  oraz uczestniczyli w obserwacjach zajęć przeprowadzanych przez kolegów w szkołach Unii Europejskiej.

Nauczyciele zainteresowani udziałem  w wyżej wymienionych mobilnościach realizowanych w ramach projektu Erasmus+ proszeni są o pobranie oraz wypełnienie  Formularza Aplikacyjnego.

Wypełniony wniosek należy złożyć w sekretariacie szkoły do dnia 30 września 2023 r.

Wyjazdy nauczycieli 2023/2024

W ramach budżetu otrzymanej akredytacji  w programie Erasmus+ nasi nauczyciele pogłębiają swoją wiedzę i umiejętności  podczas kursów i obserwacji w placówkach zagranicznych.

Miło nam poinformować, że  dotąd ze szkoleń zagranicznych skorzystały cztery nauczycielki. W  dniach  5-12 maja bieżącego roku Panie Maria Biernacka i  Jolanta Kowalska rozwijały umiejętności posługiwania się  językiem angielskim w stolicy Grecji, w Atenach.  Panie Magdalena Sawicka oraz Anna Szagdaj  pogłębiały umiejętności wykorzystywania nowych  technologii  komunikacyjnych w Limassol na Cyprze w dniach 2-15 czerwca br.

Z obserwacji zajęć prowadzonych przez  niemieckich  pedagogów skorzystały  panie  Paulina Byrzykowska,  Ewelina Janicka oraz Magdalena Jerszyńska. Nasze nauczycielki odwiedziły szkołę w miejscowości Büchen w dniach 26 maja-1czerwca. Miały one tam okazję zapoznać się ze sposobami wdrażania innowacyjnych metod nauczania w codziennej pracy w szkole niemieckiej, realizacji procedur, form i metod udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej, form zwiększających  udział uczniów w aktywnym życiu społecznym oraz działaniach  służących zrównoważonemu rozwojowi.

Wszystkie  wyżej wymienione działania korelowały z celami akredytacji, którą  VI Liceum Ogólnokształcące otrzymało na lata 2023- 2027. Akredytacja  gwarantuje wsparcie finansowe oraz realizację mobilności zagranicznych  nauczycieli
i uczniów (w kolejnych etapach)..

Wartość 1 etapu akredytacji  (15 miesięcy)  wynosi  44 540 euro i jest współfinansowana  ze środków Unii Europejskiej.

Gratulujemy nauczycielkom podjętych wyzwań zawodowych i osobistych! Czas w placówkach partnerskich to czas rozwoju, dyskusji, wymian myśli, refleksji o edukacji oraz dzielenia się ogromem energii i pomysłów!

Kolejne szkolenia  nauczycieli już podczas wakacji!

Dwutygodniowa przygoda w Chorwacji z Erasmusem.

W dniach 15-19 lipca 2024 r. w Dubrowniku w ramach programu Erasmus+ trzy nauczycielki VI Liceum Ogólnokształcącego w Koszalinie p. Karolina Monkiewicz, p. Magdalena Połatyńska i p. Anna Prabucka uczestniczyły w szkoleniach: Artificial Intelligence for Language Teachers oraz Focus on Mental Health & Well-Being. Natomiast w dniach 21-25 lipca 2024 r. w Splicie odbyło się szkolenie Educate-Reduce Climate Change Impact and Save the Environment, w ramach którego panie nauczycielki miały możliwość poznać zagadnienia związane z ekologią oraz ochroną środowiska naturalnego. 

Uczymy się języka angielskiego nawet w czasie wakacji, bo zawsze warto.

5 lipca 2024 r. w Limassol na Cyprze rozpoczął się kurs języka angielskiego, w którym uczestniczą p. Julitta Tatarzyńska i p. Aneta Boguska. Doskonalenie znajomości języków obcych i poznawanie kultury innych narodowości to niezwykle ważne we współczesnym świecie. 

Nowe doświadczenia w temacie demokracji i sztucznej inteligencji dzięki programowi Erasmus+

W ramach realizowanego przez naszą szkołę programu Erasmus+ dwie nauczycielki  Magdalena Jerszyńska i Katarzyna Sobańska wzięły udział w szkoleniach na terenie Włoch. Pierwszy odbył się we Florencji. Tam panie miały możliwość  pogłębić wiedzę i umiejętności dotyczące  krzewienia zasad demokracji w Unii Europejskiej. Drugie szkolenie odbyło się w Rzymie. Tu nauczycielki poszerzały umiejętności w zakresie stosowania sztucznej inteligencji w działaniach edukacyjnych. Nowe ciekawe doświadczenia z całą pewnością uatrakcyjnią wkrótce lekcje w  VI Liceum Ogólnokształcącym. Udział w tych kursach pozwolił także poznać nauczycieli z innych krajów UE i podzielić się refleksjami o edukacji  w XXI wieku.

Wizyta w Portugalii w ramach projektu Erasmus+

W „III Europejskim Tygodniu” organizowanym w ramach projektu Erasmus+ w Ourém (Portugalia) wzięły udział trzy przedstawicielki naszej szkoły: p. Karolina Monkiewicz- dyrektor szkoły oraz p. Anna Prabucka i p. Katarzyna Sobańska – nauczycielki języka angielskiego. Obserwacja zajęć lekcyjnych, rozmowy z nauczycielami i młodzieżą, działania proekologiczne, prozdrowotne, oficjalna wizyta w Urzędzie Miasta oraz zwiedzanie perełek regionu – to tylko kilka elementów programu wizyty przygotowanej dla gości z Hiszpanii, Grecji, Polski, Niemiec, Węgier, Litwy, Łotwy oraz Włoch. Wspólnie spędzony czas zaowocował pozyskaniem nowych partnerów do przyszłych projektów realizowanych przez młodzież VI LO do roku 2027.